Masowe wychodzenie chrząszczy zimowych odbywa się wiosną gdy temperatura gleby przekroczy 15oC. Masowe składanie jaj rozciągnięte jest w czasie, a w temperaturze poniżej 12oC może być wstrzymane. Rozwój jaj w zależności od temperatury waha się od 10 do 19 dni. Larwy do pełnego rozwoju potrzebują 11-30 dni. Masowe wychodzenie chrząszczy pokolenia letniego przypada zazwyczaj pod koniec lipca i na początku sierpnia.
Stwierdzenie na plantacji:
1-2 zimujących chrząszczy na 25 roślin, lub
10 złóż jaj na 10 roślin, lub
15 larw na jednej roślinie
jest sygnałem do przeprowadzenia zabiegu zwalczającego.
Najefektywniejszym, ekonomicznie uzasadnionym terminem wykonania zabiegu zwalczającego stonkę ziemniaczaną jest przeprowadzenie go, gdy większość larw na plantacji osiągnęło stadium rozwojowe L2-L3.
W przypadku rozciągniętego w czasie składania jaj i wylęgu larw stonki ziemniaczanej oraz masowego, licznego pojawu chrząszczy letnich I pokolenia może zachodzić konieczność powtórzenia zabiegów zwalczających.
oraz
Plantacjom ziemniaka zagrażają mszyce.
Decyzję o sposobie i terminie zwalczania mszyc na ziemniakach należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.
Zabiegi profilaktyczne przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się w okresie wschodów (gdy wzejdzie 80% ziemniaków). Zabiegi te w zależności od potrzeb powtarza się. Zabiegi profilaktyczne są szczególnie ważne na plantacjach nasiennych. Na tych plantacjach zabiegi należy regularnie powtarzać, nawet przy bardzo małym nasileniu występowania mszyc.
Zabiegi interwencyjne rozpoczyna się w momencie pojawienia się pierwszych uskrzydlonych mszyc na ziemniakach. Kolejne zabiegi interwencyjne wykonuje się w przypadku wzrostu liczebności mszyc (ponad 20szt/100 liści – próg szkodliwości bezpośredniej) lub w przypadku stwierdzenia w jednym żółtym naczyniu średnio 50 uskrzydlonych mszyc.