Z programu będą mogli skorzystać mieszkańcy 15 powiatów: bytowskiego, chojnickiego, kościerskiego, gdańskiego, kwidzyńskiego, tczewskiego, kartuskiego, malborskiego, słupskiego, sztumskiego, puckiego, wejherowskiego oraz Gdynia, Sopot i Słupsk.
Szpitale Pomorskiem by zrealizować to zadanie, podpisały w sierpniu br. umowy z podmiotami medycznymi, które na terenie poszczególnych powiatów będą wyszczepiać pacjentów.
- Ponieważ w województwie pomorskim występuje wysoka zapadalność na chorobę pneumokokową wśród seniorów, szczepienia mają na celu przyczynienie się do spadku zachorowalności – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich. – Chcemy wyszczepić osoby w wieku powyżej 65 roku życia, będących w grupie ryzyka - tzn. chorujące m.in. na przewlekły nieżyt oskrzeli czy też dychawicą oskrzelową.
Ze szczepień będą mogły skorzystać pacjenci w wieku od 65 roku życia, leczeni z powodu chorób układu oddechowego, zameldowani na terenie poszczególnych powiatów województwa pomorskiego. Pacjent zgłaszający się na szczepienie zobowiązany będzie do przedstawienia dokumentu tożsamości potwierdzającego miejsce zameldowania oraz zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przynależność do grupy ryzyka lub inną dokumentację na podstawie której będzie można potwierdzić przynależność do grupy ryzyka. Zaświadczenie lekarskie nie będzie wymagane, jeżeli z dokumentacji medycznej posiadanej przez podmiot wykonujący szczepienie będzie wynikać przynależność pacjenta do grupy ryzyka.