Kwesta przeprowadzana będzie w formie zbierania datków do puszek od godz. 10.00 do 14.30 na cmentarzu parafialnym w Kościerzynie.
Środki zgromadzone w ramach tegorocznej kwesty chcielibyśmy przeznaczyć między innymi na odnowienie nagrobka Joanny i Klemensa Wendlikowskich.
Inicjatywę wspierają partnerzy: Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Kościerzynie, Kościerski Dom Kultury im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kościerzynie oraz Hufiec ZHP w Kościerzynie.
Dnia 1 listopada od godz. 9.30 w biurze Muzeum będą wydawane, opieczętowane puszki kwestarskie oraz identyfikatory dla wolontariuszy.
Akcję można wesprzeć również poprzez wpłaty na konto bankowe BS Kościerzyna 50 8328 0007 2001 0008 5414 0007.
Dla przypomnienia:
W zeszłym roku, 1 listopada 2012 r. przeprowadzono kwestę na rzecz ratowania wspaniałego nagrobka stojącego na grobie Walerego Amrogowicza i jego matki Amelii. Przy wsparciu kościerskich samorządowców, instytucji wspierających oraz wielkiej ofiarności mieszkańców miasta udało się zebrać kwotę 5 432,62 zł. Dzięki tym pieniądzom w okresie czerwiec – lipiec 2013 r. przeprowadzono prace konserwatorskie nagrobka, które wykonali studenci Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod okiem pani mgr Marii Rudy. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, bez których nie byłoby możliwe odnowienie tego przepięknego nagrobka.
Nieopodal grobu Walerego i Amelii Amrogowiczów znajduje się opuszczony grób zasłużonej mieszkanki Kościerzyny, Joanny Wendlikowskiej. Była ona długoletnią zasłużoną działaczką Towarzystwa Pań Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo. W ramach towarzystwa pomagała chorym i bezrobotnym. Dzięki jej staraniom, władze miasta zorganizowały kuchnię miejską, w której wydawano bezpłatnie posiłki dla ubogich. Kościerska dobrodziejka była także wieloletnią członkinią Polskiego Czerwonego Krzyża. 24 stycznia 1930 r. Rada Miasta Kościerzyny w dowód uznania nadała jej Honorowe Obywatelstwo Miasta Kościerzyny. Joanna Wendlikowska zmarła 17 sierpnia 1934 r. Jej doczesne szczątki spoczęły na kościerskim cmentarzu obok męża. Dzieci Honorowej Obywatelki, a zwłaszcza syn Klemens, jako przewodniczący rady miasta aktywnie włączyły się w życie lokalnej społeczności. Za swą działalność został zamordowany w 1941 r. w obozie koncentracyjnym Dachau.
Mamy nadzieję, że środki zgromadzone w ranach tegorocznej kwesty pozwolą na przeprowadzenie prac konserwatorskich nagrobka zasłużonej kościerskiej działaczki.
Zobacz: Wystawa o Amrogrowiczu