Osoby kierowane do wykonywania pracy społecznie użytecznej mają obowiązek w każdym miesiącu wypracować 40 godzin, przy czym w tygodniu nie może to być więcej niż 10 godzin, za które otrzymują wynagrodzenie w wysokości 7,70zł za godzinę.
W tym roku bezrobotni klienci MOPS od początku lutego kierowani są do dziewięciu podmiotów, z którymi Ośrodek nawiązał współpracę w zakresie realizacji prac społecznie użytecznych. Jednostkami tymi są przede wszystkim zespoły szkół publicznych. Wśród podmiotów, z którymi współpracuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej są również Centrum Kultury i Sportu, Muzeum Ziemi Kościerskiej, Środowiskowy Dom Samopomocy „Jesteśmy dla Ciebie” oraz Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych.
W tym roku z tej formy wsparcia skorzysta 30 bezrobotnych, korzystających z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Planuje się, że w bieżącym roku zostanie wypracowanych 12.600 godzin. Realizacja prac społecznie użytecznych przewidziana jest do połowy grudnia 2013r.
Klienci Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mogą w ten sposób uaktywnić się zawodowo. Niejednokrotnie po bardzo długim czasie pozostawania bez pracy muszą na nowo przywyknąć do jej wykonywania. Poprzez wykonywanie prac społecznie użytecznych można też wspomagać matki sprawujące opiekę nad małymi dziećmi. Matki pracując kilka godzin dziennie również stają się aktywne zawodowo, a tym samym mogą pogodzić rolę mamy z rolą pracownika.
Prace Społecznie Użyteczne to forma pomocy, która sprawdza się w Kościerzynie, ponieważ wiele osób dotąd wykonujących taką formę pracy, podjęło stałe zatrudnienie. Niejednokrotnie już podczas wykonywania zleconej przez MOPS pracy społecznie użytecznej klienci rezygnują ze względu na fakt znalezienia pracy etatowej, co jest ich osobistym sukcesem.