Pierwszy i niezwykle interesujący był blok Kościerskiego WOPR, w kamach, którego wszyscy zgromadzeni mogli zobaczyć symulowane akcje ratownicze wg różnych nietypowych technik w wykonaniu najlepiej wyszkolonych ratowników wodnych. Pokazano różne techniki wyciągania osób poszkodowanych z wody, jednocześnie Pan Ryszard Brzoskowski Prezes WOPR komentował, co dzieje się na wodzie i jakie techniki są stosowane. Niewątpliwie najbardziej widowiskowe były pokazy ratownictwa z udziałem specjalistycznego pontonu WOPR wyposażonego w bardzo mocny silnik. Ale z pewnością największa atrakcją tego pokazu było zademonstrowanie ratownictwa na wodzie przy użyciu skutera wodnego wraz ze specjalną platformą. Sprzęt tego typu jest raczej wykorzystywany na obszarach morskich i uczniowie i pozostali widzowie mili wyjątkową akcją zaobserwować z bliska "akcje ratunkowe" na Jeziorze Gałęźne. Ważnym przekazem WOPR były podstawowe informacje jak bezpiecznie ratować mogą ludzie niemający umiejętności ratowników. Po tym WOPR zaprosił uczniów do prób sprawnościowych i zabaw, w których uczestnicy (zwłaszcza uczniowie) mogli zobaczyć, że na pozór łatwe czynności wykonywane w trackie pokazów, w rzeczywistości wymagają od ratowników wytrenowania, opanowania i naprawdę dobrej sprawności fizycznej oraz odporności na stres.
Nagrodami dla uczniów za prawidłowo wykonane próby sprawnościowe były przejażdżki łodzią ratunkową.
Następny blok pokazów należał do Straży Pożarnej. Był to mistrzowski spektakl, ale z bardzo ważnym przesłaniem. Strażacy zaprezentowali symulowaną akcję poszukiwania osoby podtopionej. Bardzo interesujące wprowadzenie do tego tematu przedstawił Komendant Powiatowy bryg. Tomasz Klinkosz, który omówił specyfikę pracy tej formacji wobec zagrożeń nad wodą. Jednocześnie elita płetwonurków na naszym terenie tj. strażaków Państwowej Straży Pożarnej zaprezentowała akcje poszukiwania osoby podtopionej. W pierwszej części poszukiwania wykonywali płetwonurkowie wyposażeni w podstawowe zestawy, dziki którym na przejrzystych akwenach nawet do 3 metrów można odnaleźć poszkodowanego. Scenariusz akcji przewidywał nieskuteczność tej formy poszukiwania, więc został wezwany drugi skład płetwonurków wyposażonych w ponad 20 kg sprzętu nurkowego każdy. Dramaturgi tym poszukiwaniom dodała okoliczność, iż początkowo strażacy nie odnaleźli poszkodowanego. Była to sposobność dodatkowo do zaprezentowania dwóch metod poszukiwawczych.
Fakt ten przy uwagę widzów i dał do myślenia zgromadzonym, że woda nawet dla profesjonalistów jest zagadką. Oczywiście wszystko było reżyserowane, ale wyglądało realistycznie. Po kilkunastu minutach odnaleziono "poszkodowanego” manekina, został przetransportowany na brzeg. Na zakończenie Strażak i Ratownik omówił zasady udzielania pierwszej pomocy zwłaszcza zwracając uwagę na różnice przy ratowaniu podtopionego.
Ostatni był blok poświęcony bezpieczeństwu w trakcji wakacji, nie tylko nad wodą, ale i na drodze zaprezentowany przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. Jednym z elementów pokazu miał być udział psa poszukiwawczego wyszkolonego i służącego w policji, jednak jak to na służbie bywa pies wraz z opiekunem dotarł na czas nad jezioro, jednak w trackie imprezy skład ten został wezwany do realizacji zadań poszukiwawczych.
Jednocześnie w trakcie całej imprezy obywały się testy sprawności udzielania pierwszej pomocy zorganizowane przez WOPR i AQUA Centrum w Kościerzynie. Za prawidłowo przeprowadzony proces resuscytacji, uczestnicy otrzymywali kupony uprawniające do losowania wieli nagród w tym kilku atrakcyjnych.
Kościerski MOPS zaprezentował wizualizację obrazujące różne zagrożenia nad wodą oraz przedstawił informacje jak szybko można stracić sprawność, zdrowie i życie w przypadku podtopienia.
Całość wydarzenia spinała przewodnia myśl promowana przez Kościerski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który promował idee odpowiedzialnego korzystania z wody. Po pierwsze zachęcając młodych ludzi do udziału we wszelkich formach sportów wodnych pod kierunkiem instruktorów. Do udziału w sportach pływackich, żeglarstwie, nurkowaniu, sportach motorowodnych i wszelkich sportach nawet ekstremalnych, ale w sposób profesjonalny z instruktorami i w ramach klubów i szkółek sportowych. Po drugie i jednocześnie KOSiR promował zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą, zachęcają do korzystania z miejsc strzeżonych i bezpiecznych.
Akcja bezpieczny wypoczynek nad wodą była możliwa do zorganizowania dzięki ogromnemu zaangażowaniu członków Kościerskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie, przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie oraz Kaszubskiemu Centrum Sportowo-Rekreacyjnym "Aqua Centrum".