Rekrutacja – przedszkola i oddziały przedszkolne
1. Organizacja edukacji przedszkolnej w Kościerzynie w roku szkolnym 2014/2015
Wychowanie przedszkolne realizowane jest w:
- publicznym przedszkolu samorządowym - prowadzonym przez miasto Kościerzynę,
- niepublicznych przedszkolach,
- oddziałach przedszkolnych w publicznych samorządowych szkołach podstawowych
- prowadzonych przez miasto Kościerzynę, - publicznym przedszkolu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
- oddziałach przedszkolnych w niepublicznych szkołach podstawowych,
- innych formach wychowania przedszkolnego.
Edukacją w przedszkolu samorządowym objęte są dzieci trzy-cztero-pięcioletnie oraz dzieci sześcioletnie.
Edukacją w oddziałach przedszkolnych w samorządowych szkołach podstawowych objęte są dzieci pięcioletnie oraz sześcioletnie, które nie rozpoczęły nauki w klasie pierwszej.
Dzieci sześcioletnie urodzone od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r. mogą kontynuować edukację przedszkolną w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych lub zgodnie z decyzją rodziców rozpocząć naukę w klasie pierwszej.
Dzieci pięcioletnie (urodzone w 2009 roku) obowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się
z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy pięć lat.
Wszystkie dzieci pięcioletnie oraz sześcioletnie urodzone w II połowie 2008 roku, które będą realizowały przygotowanie przedszkolne mają zapewnione miejsca w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych położonych w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania dziecka. W przypadku większej liczby dzieci zgłoszonych do przyjęcia niż liczba przygotowanych miejsc przeprowadzane będzie się postępowanie rekrutacyjne.
Postępowanie rekrutacyjne do samorządowego przedszkola i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2014/2015 będzie prowadzone w poszczególnych placówkach.
Rodzic ubiegający się o przyjęcie dziecka do placówki samorządowej składa wniosek tylko w 1 placówce. Na druku wniosku ma prawo podać nazwę trzech innych placówek samorządowych, w kolejności preferowanej przez siebie, w sytuacji nie przyjęcia dziecka do placówki, do której składał wniosek.
2. Zasady prowadzenia postępowania rekrutacyjnego
Zasady prowadzenia postępowania rekrutacyjnego do samorządowego przedszkola i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2014/2015 zostały przygotowane w oparciu o zapisy ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7).
A. Zasady ogólne
- W postepowaniu rekrutacyjnym biorą udział:
- dzieci 3-4-5 letnie (urodzone w latach 2011-2009),
- dzieci 6 letnie (urodzone w II połowie 2008 roku)
zamieszkałe w Kościerzynie.
- Rodzice/prawni opiekunowie zamieszkali poza Kościerzyną mogą ubiegać się
o przyjęcie dziecka dopiero w postępowaniu uzupełniającym, które będzie prowadzane po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli przedszkole/szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami.
- Rodzice/prawni opiekunowie dziecka urodzonego w 2012 r. mogą ubiegać się
o przyjęcie do przedszkola dopiero po ukończeniu przez dziecko 2,5 lat.
- Postępowanie rekrutacyjne do grup ogólnodostępnych przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola/szkoły podstawowej.
- Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w terminach określonych
w harmonogramie.
- Przydział dzieci do konkretnych oddziałów w przedszkolach i szkołach podstawowych nastąpi po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. Organizacja grup przedszkolnych (jednorodnych wiekowo lub mieszanych) uzależniona jest od liczby i wieku dzieci kontynuujących edukację przedszkolną i przyjętych w rekrutacji do przedszkola.
B. Kontynuacja edukacji przedszkolnej dzieci uczęszczających do przedszkoli w roku 2013/2014
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci urodzonych w latach 2008-2011, które obecnie uczęszczają do przedszkola, składają deklarację
o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym
w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko.
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci urodzonych w II połowie 2008 roku, uczestniczą w postępowaniu rekrutacyjnym na zasadach obowiązujących przy przyjmowaniu dzieci w do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych.
C. Postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
- Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca w przedszkolu/szkole prowadzi się na wniosek rodziców/prawnych opiekunów dziecka.
- Rodzice/prawni opiekunowie układają listę preferowanych szkół według swoich preferencji w porządku od najbardziej do najmniej preferowanej.
- Przedszkole/szkoła umieszczona na liście preferencji na pierwszej pozycji nazywana jest przedszkolem/szkołą pierwszego wyboru.
- Rodzice/prawni opiekunowie:
- pobierają wniosek w wybranej placówce,
- wypełniają go i po podpisaniu składają w przedszkolu/szkole pierwszego wyboru,
- Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie dołączają dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów.
- Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art. 20t ust 6 ustawy o systemie oświaty) .
- Wypełniony wniosek:
- podpisują oboje rodzice/prawni opiekunowie dziecka,
- podpisy złożone we wniosku są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym,
- Wniosek rozpatruje komisja rekrutacyjna
- Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może:
- żądać od rodziców/prawnych opiekunów przedstawienia dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach (przewodniczący wyznacza termin przedstawienia dokumentów),
- zwrócić się do burmistrza o potwierdzenie okoliczności zawartych w oświadczeniach.
- Burmistrz w celu potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach:
- korzysta z informacji, do których ma dostęp z urzędu,
- może wystąpić do instytucji publicznych o udzielenie informacji,
- może zlecić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego upoważnionym do tego instytucjom
- O wynikach weryfikacji oświadczeń burmistrz informuje przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
- W przypadku braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia kryterium, które nie zostało potwierdzone.
- Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć.
- W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie kryteria określone w ustawie o systemie oświaty tzw. kryteria ustawowe.
- W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po jego zakończeniu przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie brane są pod uwagę kryteria ustalone przez dyrektora przedszkola/szkoły w porozumieniu z prezydentem miasta tzw. kryteria samorządowe.
- Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego, w formie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
do przyjęcia.
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli zapisu w przedszkolu/szkole, do której dziecko zostało zakwalifikowane.
- Komisja rekrutacyjna:
- przyjmuje dziecko, do przedszkola/szkoły, jeżeli zostało zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu,
- podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola/szkoły.
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte mogą:
- wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danego przedszkola w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych,
- wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
- na rozstrzygnięcie dyrektora danego przedszkola/szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
3. Kryteria rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych
A. Zasady ogólne
- W postępowaniu rekrutacyjnym do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2014/2015 obowiązują:
- kryteria określone w ustawie o systemie oświaty tzw. kryteria ustawowe,
- kryteria ustalone przez dyrektora przedszkola/szkoły w uzgodnieniu z prezydentem miasta tzw. kryteria samorządowe.
- Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.
- Spełnianie kryteriów należy potwierdzić dołączając do wniosku, określone niżej dokumenty.
- W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.
- Wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci (art. 20b ustawy o systemie oświaty)
- Samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 20b ustawy o systemie oświaty).
B. Kryteria
Kryteria ustawowe |
||
L.p. |
Kryterium
|
Dokument potwierdzający spełnianie kryterium |
1. |
Wielodzietność rodziny kandydata |
Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata
|
2. |
Niepełnosprawność kandydata |
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności
Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata |
3. |
Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata |
Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.)
Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata |
4. |
Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata
|
Orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.)
Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata |
5. |
Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata |
Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.)
Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica |
6. |
Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie |
Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem
Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu kopia poświadczona„za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata |
7. |
Objęcie kandydata pieczą zastępczą |
Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, z 2012 r. poz. 1519 oraz z 2013 r. poz. 154 i 866)
Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata |
Kryteria samorządowe |
||
L.p. |
Kryterium
|
Dokument potwierdzający spełnianie kryterium |
1. |
Kwota dochodu nie może przekroczyć 100% kwoty określonej w art. 5 ust.1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, tj. 504 zł. |
Oświadczenie o dochodach
|
2. |
Rodzice zatrudnieni są w pełnym wymiarze czasu pracy lub rodzic samotnie wychowujący dziecko zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy. |
Oświadczenie rodzica o zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu |
3. |
Do szkoły uczęszcza rodzeństwo kandydata. |
Oświadczenie o uczęszczaniu rodzeństwa do danej szkoły (Zespołu Szkół) |
4. |
Deklarowany czas pobytu dziecka w szkole wynosi 5 godzin. |
Deklaracja czasu pobytu dziecka w oddziale |
5. |
Rodzic jest pracownikiem szkoły. |
Oświadczenie o zatrudnieniu w danej szkole (Zespole Szkół) |
C. Harmonogram rekrutacji
W roku szkolnym 2014/2015 rodzice dzieci urodzonych w latach 2008-2011 ubiegających się o przyjęcie dziecka do samorządowego przedszkola lub do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej prowadzonej przez miasto Kościerzynę, uczestniczą w postępowaniu rekrutacyjnym zgodnie z poniższym harmonogramem:
Lp. |
Rodzaj czynności |
Termin |
Termin postępowania uzupełniającego |
1. |
Składanie wniosków wraz z załącznikami |
1-31 marca br. |
1 - 4 lipca br. |
2. |
Ustalenie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych |
4 kwietnia br. o godz. 14.00 |
|
3. |
Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych |
8 kwietnia o godz. 14.00 |
11 lipca br. o godz. 14.00 |
4. |
Składanie wniosków o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia |
do 7 roboczych dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych (17.IV) |
|
5. |
Przygotowanie i wydanie uzasadnienia odmowy przyjęcia |
do 5 roboczych dni od daty złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia (25.IV). |
|
6. |
Złożenie do dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia |
do 7 dni roboczych od terminu otrzymania pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia (07.V). |
|
7. |
Rozstrzygnięcie przez dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia |
do 7 dni roboczych od dnia złożenia do dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej (16.V). |
Informacje o zasadach postępowania, kryteriach przyjęć, terminach rekrutacji oraz druki wniosków są dostępne na stronach internetowych poszczególnych placówek.
Szkoła Podstawowa nr 1: http://sp1kna.szkolnastrona.pl/
Szkoła Podstawowa nr 2: http://sp2kna.edupage.org/
Zespół Szkół Publicznych nr 1: http://zsp1koscierzyna.pl/
Przedszkole Samorządowe nr 7 - Zespół Szkół Publicznych nr 2: http://zsp1koscierzyna.pl/
Zespół Szkół Publicznych nr 3: http://www.zsp3koscierzyna.szkolnastrona.pl/